
Aleksa Miskovic
Sportchef - SkärholmenJag heter Aleksa Miskovic och är en 19-årig kille som född i Serbien och flyttade till Sverige och Skärholmen när jag var 8 år. Jag har spelat fotboll hela mitt liv och det är och har alltid varit en viktig del i min identitet.
Vad har du för ambitioner och drömmar i livet?
En dröm är ju att arbeta med något som man trivs med och ett jobb där man kan påverka andra människor. En annan stor dröm i mitt liv har varit att arbeta som brandman och jag hoppas kunna göra det en dag.
Vad betyder Samhällsmatchen för dig?
Samhällsmatchen har en stor betydelse för mig. Via Samhällsmatchen har jag exempelvis haft möjligheten att få jobb och en sysselsättning när jag var yngre och jag har alltid fått möjligheten att växa. Det man inte ska glömma heller är Samhällsmatchens stora betydelse för de människor som kommer på våra olika initiativ och aktiviteter. Detta är delar som gynnar samhället. Att exempelvis ungdomar har någonstans att vara en fredagskväll. En trygg och positiv plats att vara i tycker jag är viktigt.
Hur tror du att Samhällsmatchen kan utvecklas i din stadsdel?
Just i min stadsdel, Skärholmen, tycker jag att Samhällsmatchen kan utvecklas mycket. Dels så har vi alltid haft ett bra samarbete med ungdomsgårdarna tidigare vilket varit viktigt och något som jag hoppas att vi kan utveckla. Sen tycker jag att det är kul att vi även växer inom andra områden. Vi kommer exempelvis genomföra en lokal arbetsmässa i Skärholmen tillsammans med Jobbtorget. Tillsammans kan vi göra mycket. Det är en utveckling och resa som jag ser framemot att få vara end el av.
Vad ser du mest framemot och vad har du för förväntningar på din tid som sportchef?
Jag ser mest framemot att starta vårt arbete och att träffa alla ungdomar och ha kul. Jag har ganska höga förväntningar och hoppas att vi kan göra något bra